ZASADY GRY W BILARDA – ÓSEMKA

zasady-gry-osemka-8-bilard
Zasady gry bilardowej – ósemka

Jak grać w “ósemkę” ?

Najpopularniejsza odmiana bilarda zwana ósemką. Spotykana w domowym zaciszu bilardowym, barach, pubach, początkujących lokalach sportowych itp.  Proste zasady idą w parze z ich szybkim zapamiętaniem oraz zrozumieniem zamysłu gry.  Dokładając do nich koncentrację, odrobinę treningu  i umiejętności taktycznych  możemy uzyskać satysfakcjonujący efekt  podczas rozgrywek sportowych bądź towarzyskich.

CHCESZ RZĄDZIĆ ? TRZYMAJ POSTAWĘ

Strona techniczna zawodnika ( postawa, trzymanie kija do bilarda, siłą uderzenia bili itp.) często są pomijane na początku przygody z tym ciekawym sportem. Stół do bilarda oferuje nam masę emocji i sportowych wrażeń – musimy jednak umieć nad nim panować.

Pierwszym zadaniem jest ustawienie się przy stole wraz z kijem bilardowym. Nogi gracza powinny znajdować się w komfortowej odległości od siebie oraz w odpowiedni sposób układać-  tylna  wyprostowana a przednia  delikatnie ugięta, równoległa do kija.

Następnie przechodzimy do chwytu kija. Znajdujemy idealną proporcję, złoty środek – miejsce gdzie najlepiej jest nam trzymać. Druga ręką odpowiedzialna będzie za stabilizację, zrobimy z niej naturalną podporę dla kija. Dla ręki pasywnej najtrudniejsze będzie znalezienie optymalnej pozycji do podpierania – musimy wyczuć komfortowe ułożenie indywidulanie.

Uderzenie wykonujemy tylko i wyłącznie ręką dominującą, tą która trzyma kij.  Glowa powinna znajdować się  delikatnie nad kijem bilardowym – mając go pod brodą  bez wzajemnego stykania się. Role stabilizatora pełnią tutaj głównie nogi oraz odpowiednio ułożone ciało. W momencie uderzenia oraz chwilę po wykonaniu ruchu głowa powinna  znajdować się w takim samym położeniu- nie możemy zbyt wcześnie starać się wyprostować  ponieważ ciało już wcześniej „przygotowuje” się poprzez rozluźnienie. Skutkować to może zbyt lekkim lub niecelnym uderzeniem. 

KLASYCZNA ÓSEMKA

Gra deklarowana. Na bilardowym stole układamy białą bile która pełni rolę rozgrywającej oraz 15 kolorowych ułożonych w trójkąt – 7 bil pełnych ( jednokolorowych) o przypisanych numerach od  jeden do siedem oraz 7 bil  połówek ( widoczne charakterystyczne paski) o przypisanych numerach od 9 do 15. W puli bil grywalnych mamy jeszcze czarną ósemkę która służy do zakończenia rozgrywki.

Celem jest wbicie swojej „połowy” bil do kieszeni po czym umieścić czarną ósemkę w określonej łuzie. Jako że ósemka jest grą deklarowaną powinniśmy każde nasze uderzenie wcześniej potwierdzać przez deklarację słowną ( jeśli uderzenie jest oczywiste można pominąć ten krok jednak rywal może się go domagać  – wtedy musimy zadeklarować bile na stole do bilarda). Uderzenia od bandy, czy kombinacyjne musza być każdorazowo deklarowane – bila oraz łuza do której ona trafi. Jeśli podczas takowego uderzenia w kieszeni znajda się dodatkowo inne bile – zostają one zaliczone. Zasada ta tyczy się bil gracza jak i jego rywala. Uderzenie otwierające nie jest deklarowane –  wykonane jest poprawnie gdy któraś z dwóch grup kolorowych bil wpadnie do łuzy.

 Początek rozgrywki to odpowiednie ułożenie bill na stole do bilarda.  Kolorowe układamy  dzięki wypełnieniu trójkątnej formy bilami –  w środku znajduje się miejsca dla czarnej ósemki, bila wierzchołkowa ustawiona jest punkcie głównym stołu , równoległa do górnej bandy jest podstawa trójkąta ( dwa wierzchołki dają miejsce dla jednej całej bili oraz jednej polówki).  Przy rozbiciu nie da się stwierdzić którą grupę bil będzie rozbijający musiał umieszczać w łuzach. Dopiero pierwsze uderzenie dedykowane  stanowi wybór. Nieważne jest która bila jako pierwsza wpadła przy rozbiciu.  Samo rozbicie również musi być wykonane odpowiednio – biała uderzona sprzed bazy musi wbić jakaś kolorową bilę lub spowodować ustawienie obok band czterech kolorowych bil.

CO Z TĄ CZARNĄ ÓSEMKĄ?

Podczas uderzenia otwierającego może się zdarzyć iż czarna ósemka wpadnie do kieszeni. Wtedy  zawodnik może żądać ponownego ustawienia trójkąta bądź samej bili z numerem osiem. Gdy obok czarnej wpadnie również rozgrywająca biała należy  ustawić pod początku trójkąt bądź samą czarną plus białą na pozycji wyjściowej.

 OTWARTY STÓŁ

Sytuacja podczas rozgrywki gdy sytuacja na stole do bilarda nie wskazała podziału bil dla graczy.  Umożliwia ona wbicie deklarowanej bili poprzez kontakt z przeciwną np. wbicie pełnej przy użyciu połówki bądź odwrotnie.  Wyjątek stanowi bila z numerem osiem  – może być ona wykorzystana lecz  nie może zaliczyć pierwszego kontaktu z białą która rozgrywa.

PUNKTACJA  

Każdy zawodnik zobowiązany jest do wbicia wszystkich bil z wybranej grupy po czym może przejść do wbicia ósemki ( które musi być dedykowane inaczej nie jest zaliczane).

FAULE

Za faul uznaje się każde wybicie bil poza stół,  uderzenie bil gdy te są  w ruchu, dotykanie w niewłaściwy sposób bil,  brak kontaktu białej bili z deklarowaną.  Faulem jest również podwójne uderzenie oraz brak przynajmniej jednej stopy na podłożu podczas wykonywania uderzenia.  Za zwykły faul odejmowany jest jeden punkt natomiast te z kategorii cięższych karana są odjęciem 7.5 za faul umyślny oraz 12 za potrójny faul.

SYTUACJA BEZ ROZWIAZANIA

Jeśli każdy zawodnik po trzech wykonanych uderzeniach ( łącznie 6)  nie podejmuje próby wygrania spotkania wtedy sędzia ( według własnej oceny) może zarządzić rozstawienie od początku trójkąta i rozpoczęcie partii od nowa.  Nowe rozdanie rozbija zawodnik  który rozpoczynał przerwaną partię.

PRACA BUDUJE

Podane zasady i termin to wiedza potrzeba do efektywnej i prawidłowej gry. Stół do bilarda musi być naszym sprzymierzeńcem a nie wrogiem. Umiejętne planowanie i wykorzystanie bil pozwoli nam często czuć w ustach smak wygranej oraz zobaczyć delikatny uśmiech zazdrości u naszych rywali. Należy pamiętać że tylko systematyczny trening będzie rozwijać nasze umiejętności  i podnosić poziom rozgrywek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *