Rodzaje gier w bilarda- Odmiany gry

bilardowe-gry-rodzaje

Bilard w różnych krajach

Bilard zyskuje coraz większą popularność jako zawodowy sport oraz rozrywka w wolnym czasie. Oprócz możliwości zarobkowych czy sposobu na umilenie sobie wieczorów. bilard oferuje nam szereg zalet przydatnych w życiu. Analizowanie, przewidywanie ruchów  przeciwnika  czy tez trening celności to podstawowe umiejętności, które nabędziemy przy stole do bilarda.

Diabeł tkwi w szczegółach

Pozornie każdy stół do bilarda wygląda identycznie, a gra tyczy się tylko trafieniem kijem bilardowym  bili do dziury. NIC BARDZIEJ MYLNEGO! Bilard w swej rozciągłości oferuje nam szereg różnorodnych gier. Każdy znajdzie odpowiednią dla siebie lub spróbuje swoich sił w czymś nowym, egzotycznym. Stoły również różnią się przeznaczeniem, świadczy o tym wygląd, a konkretniej przekątna stołu która mierzona jest i podawana w stopach angielskich.

Cały świat bilardem stoi

Początki bilarda rzucają nas do XIII wiecznej Francji.  Ogrom bogactwa parków i ogrodów   utworzył przed arystokracją drzwi do nowego sposobu spędzania wolnego czasu. Przy pomocy zakrzywionego kija uderzano kule między postawione wcześniej słupki. Mimo widocznych na pierwszy rzut oka różnic to właśnie ta gra dała początki słynnemu na całym świecie bilardowi.  Momentami niesprzyjające warunki atmosferyczne wymusiły na uczestnikach przeniesienie rozgrywek pod zadaszone pomieszczenia którymi najczęściej były pałace. Zmiana ta zrodziła kolejny problem- wyniszczanie drogocennych miejsc gdzie mieszkała arystokracja. Rozwiązanie problemu przyniósł w 1469 roku król Ludwik XI. Zlecił on nadwornemu stolarzowi wykonanie stołu przeznaczonego do grania. Pierwszy taki otoczony był bandami przez co poprawił się komfort oraz akustyka.  Pierwotnie bilard był grą dla bogatych obywateli, którzy mogli sobie pozwolić na drogocenne stoły, kije oraz zagospodarowanie dodatkowych pomieszczeń.

Każdy z wymienionych poniżej krajów wytworzył swój własny, unikatowy styl gry w bilarda. Odmiany te posiadają długoletnią tradycję dzięki czemu mogą z powodzeniem być testowane przez adeptów tej fascynującej rozrywki oraz sportu.

FRANCJA

Bilard francuski charakteryzuje się innym wyglądem stołu niż wszystkim mam znane. Łozy czyli tak zwane kieszenie (otwory na bile) nie występują  w tym rodzaju stołu. Rozgrywka wymaga od użytkowników niewielkiej liczby bill np. trzech. Odmiana ta zwana jest karambolem.

ANGLIA

Najpopularniejszą angielską odmianą jest snooker. Na pierwszy rzut oka jest bardzo blisko amerykańskiej wersji bilarda jednak jest mniej dynamiczny,  bardziej skomplikowany oraz różni się zasadami.

ROSJA

Znaczącą zmieną w rosyjskim systemie grania i sprzęcie jest rozmiar bil- bardzo duże, często sięgające średnicą 60,3 lub nawet 68.  Wymiar bil w innych nie przekracza 6cm. Automatycznie łozy są również innej wielkości co może dawać wrażenie trudniejszej gry. Stół do bilarda zostaje w standardowym rozmiarze. Najpopularniejszymi wariacjami są Ruska piramida, moskiewska piramidka oraz ruska piramidka

USA

Poza Europą  bilard jako gra święci największe sukcesy oraz zyskuje popularność. Najważniejszym czynnikiem jest szybkość rozgrywki – niewielki rozmiar stołu oraz ogromne łuzy. Najbardziej popularnym stołem do bilarda wśród mieszkańców Ameryki jest 9’ (254x127cm). Na fali popularności niosą się takie odmiany jak Bank pool, ósemka (blackball) oraz dziewiątka.

ORGINALNE ODMIANY GRY

Zoneball

Bottle Pool

Pokerball

Crud

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *